Rapport från Augustispåret 20190804

AUGUSTISPÅRET 2019 08 04
Årets Augustitävling i Västansjö gick av stapeln i behagligt väder.
Tyvärr kunde vi inte ta emot alla intresserade på grund av domarbrist , Ett halvdussin intresserade ekipage fick inte möjlighet att komma. Fjorton ekipage kunde vi ta emot, dock lite väl många dömningar för ett par domare. I år var det inte så många viltstörningar, inga björnar denna gång, ett prov fick dock flyttas till ett reservspår i sista minuten på grund av att några älgar hävdade besittningsrätt till marken.
Resultaten var överraskande goda , många förstapriser och bara en nolla. Några hundar som utmärkte sig var Springer Spanieln Joyfull Life Artistic Amadeus , förd av Malin Nilsson, Taxen Hissmovallens Happy, förd av Roger Edlund och Labben Kafatis Rock n` Snow förd av Ulla Zackrisson.

Malins Spaniel är van att vinna, Rogers tax ska representera ÖNTK på spår-SM och Ullas Lab har som vanligt representerat SSRK på deras SM. Inga blåbär alltså. Som vanligt fanns mackor, drickor, hembakat mm och väntetiden kunde ägnas åt en tipsrunda med hundmat som vinnarpris.

Vi tackar Royal Canin och Djurmagasinet för god sponsring och hoppas att vi får många besökare nästa år sista Söndagen i Maj.

Rapport från Fåröutställningen

Utställning på Fårön, Piteå
Domare Lars Widén
Piteå bjöd som vanligt på sol och trevliga människor. Goda hamburgare och smarrigt fika. Ett härligt prisbord, ja helt enkelt en toppendag.
56 taxar var anmäld och i en ring bredvid gick lapphundar så de var mycket folk och hundar i farten.

BIS 1 Valp och BIS 2 Valp 6-9 månader
Bellomis Blixtra SE15348/2019 Strävhårig N VF FÖDD 2019-01-11, E. EE CH SE U(V)CH FI U(V)CH Arvocas Huvimestari , U. SE U(V)CH FI U(V)CH NO U(V)CH Bellomis Real Magic , Uppf Segersten Susanne, Fjärdhundra , Ägare Floderus Åsa, Bromma

Grönuddens Signe Of Sweden SE12469/2019 Strävhårig D VF FÖDD 2019-01-10, E. SL CH C.I.B. Baltiyskiy Talisman Vsegda Pervy , U. SE U(V)CH SE UCH NO UCH FI UCH Ellensborg’s Maria Callas , Uppf Sundman Anna-Karin, Norén Claes, Älvsbyn , Ägare Sundman Anna-Karin, Älvsbyn 

BIS1Valp och BIS2Valp

Långhårig Kanin BIR 
FI U(V)CH NO UCH SE U(V)CH SE V-19 SE VCH Marvel Greit Picoletta SE48800/2017 Långhårig K ST M FÖDD 2017-04-06, E. RU CH Lekoll Bobbi Sharm Scion , U. RU CH Marvel Greit Grammy Grow , Uppf Marina N V, Ryssland , Ägare Kronman Anna, Gammelstad

Långhårig Kanin BIR

Långhårig Kanin BIR Veteran
FI UCH NO VCH SE U(V)CH SE VCH Tavlefjärdens Anna-Karenina S48346/2004 Långhårig K R M FÖDD 2004-07-05, E. LT CH EE VCH BY CH TH CH RU CH INT UCH Zhemchuzhina Peterburga Vilson , U. SE VCH SE V-05 INT U(V)CH NORD U(V)CH VWW-12 Bussahagens Oprah Winfrey , Uppf Falk Kerstin, Holmsund , Ägare Falk Kerstin, Holmsund

Långhårig Kanin BIR veteran

Långhårig Dvärg 1 Bästa hane, BIR, BIS 2
SE U(V)CH SE VCH Chillyrin’z Apalachee SE22664/2016 Långhårig D R M FÖDD 2016-03-27, E. NORD UCH Heatwave Just In Time , U. SE U(V)CH Gloria , Uppf Höglund Chatrine, Hudiksvall , Ägare Höglund Cathrine, Hudiksvall 

Långhårig Dvärg Championklass
SE U(V)CH SE VCH Chillyrin’z Apalachee SE22664/2016 Långhårig D R M FÖDD 2016-03-27, E. NORD UCH Heatwave Just In Time , U. SE U(V)CH Gloria , Uppf Höglund Chatrine, Hudiksvall , Ägare Höglund Cathrine, Hudiksvall

C.I.B. FI UCH NO UCH SE U(V)CH Spårdax All For Love SE20336/2013 Långhårig D R M FÖDD 2013-03-02, E. SE UCH Limores Us Marshal , U. SE VCH DK U(V)CH NORD U(V)CH C.I.B. & C.I.E. NORD VV-16 SE V-19 & SE VV-19 Tavlefjärdens Dybczaková , Uppf Mattsson Anna, Luleå , Ägare Kronman Anna, Gammelstad

C.I.B. C.I.E. DK V-16 NORD U(V)CH SE V-15 SE VCH Tavlefjärdens Harald SE23089/2014 Långhårig D R M FÖDD 2014-03-01, E. NO UCH SE JV-12 NO V-13 Limores Yahoo Kings Cross , U. SE VCH FI UCH NORD U(V)CH C.I.B. & C.I.E. SE V-15 Tavlefjärdens Fanny The Future , Uppf Falk Kerstin, Holmsund , Ägare Falk Kerstin, Kronman Anna, 

Långhårig Dvärg Championklass

Långhårig Dvärg Bästa tik 1, BIM
Chillyrin’z Brandy-Wine SE36176/2017 Långhårig D ST M FÖDD 2017-05-22, E. SE VCH SE U(V)CH FI UCH Hovgårdens Midnight Oil , U. SE U(V)CH Gloria , Uppf Höglund Chatrine, Hudiksvall , Ägare Eriksson Lena, Bergsjö

Långhårig Dvärg Tikar i Jaktklass
Chillyrin’z Brandy-Wine SE36176/2017 Långhårig D ST M FÖDD 2017-05-22, E. SE VCH SE U(V)CH FI UCH Hovgårdens Midnight Oil , U. SE U(V)CH Gloria , Uppf Höglund Chatrine, Hudiksvall , Ägare Eriksson Lena, Bergsjö

SE VCH Sensible’s Dream Girl SE48375/2017 Långhårig D R FÖDD 2017-08-18, E. NORD UCH Heatwave Just In Time , U. SE VCH SE U(V)CH Lekoll Bobbi Sharm Nattfari , Uppf Sandberg Susanne, Bräcke , Ägare Pettersson Carina, Bullmark

Tavlefjärdens Ida SE27682/2017 Långhårig D R M FÖDD 2017-04-16, E. SE VCH C.I.B. NORD UCH Bevorax Charmiga Larry-Boy , U. SE VCH FI UCH NORD U(V)CH C.I.B. & C.I.E. SE V-15 Kerstin Peter Tavlefjärdensrdens Fanny The Future , Uppf Falk Kerstin, Holmsund , Ägare Nyström Anna-Karin, Överkalix

Långhårig dvärg Tikar i Jaktklass

Dagens första nya champion
Långhårig Dvärg Bästa tik 2
Tavlefjärdens Ida SE27682/2017 Långhårig D R M FÖDD 2017-04-16, E. SE VCH C.I.B. NORD UCH Bevorax Charmiga Larry-Boy , U. SE VCH FI UCH NORD U(V)CH C.I.B. & C.I.E. SE V-15 Tavlefjärdens Fanny The Future , Uppf Falk Kerstin, Holmsund , Ägare Nyström Anna-Karin, Överkalix

Dagens första champion!

Långhårig Dvärg BIR och BIM
SE U(V)CH SE VCH Chillyrin’z Apalachee SE22664/2016 Långhårig D R M FÖDD 2016-03-27, E. NORD UCH Heatwave Just In Time , U. SE U(V)CH Gloria , Uppf Höglund Chatrine, Hudiksvall , Ägare Höglund Cathrine, Hudiksvall

Chillyrin’z Brandy-Wine SE36176/2017 Långhårig D ST M FÖDD 2017-05-22, E. SE VCH SE U(V)CH FI UCH Hovgårdens Midnight Oil , U. SE U(V)CH Gloria , Uppf Höglund Chatrine, Hudiksvall , Ägare Eriksson Lena, Bergsjö

Långhårig Normal Bästa tik 1, BIM
Nallebackens Royal Rebella SE10790/2018 Långhårig N R M FÖDD 2017-12-11, E. SE U(V)CH FI UCH SE V-16 Örnbergets Uccello , U. SE VCH C.I.B. C.I.E. NORD UCH Nallebackens Qharma , Uppf Lundgren Marie Louise, Björksele , Ägare Lundgren Marie Louise, Björksele

Långhårig Normal Bästa tik BIM

Långhårig Normal Bästa hane, BIR, BIS 4
EE CH FI UCH NO UCH NORD UCH SE U(V)CH SE VCH Red Top’s Blaq N’Decker SE38379/2015 Långhårig N ST M FÖDD 2015-05-20, E. SE VCH LV CH EE CH SE UCH FI UCH FI V-13 Badamtam’s Visages Janus , U. SE VCH SE U(V)CH Red Top’s Oops , Uppf Nilsson Marina, Vendelsö , Ägare Åström Rose-Marie, Delsbo

Långhårig normal bästa hane BIR

Korthårig Normal Bästa hane 1, BIR
NO VCH SE VCH Minstemann’s Töffe Töflus NO56445/16 Korthårig N R M FÖDD 2016-11-15, E. SE VCH J SE U(KOV)CH Kiwi Iz Strani Grez , U. SE UCH NO UCH SE V-13 SE JV-13 NORD V-15 Valera’s Penny , Uppf Solberg Åge/solberg Anita, No-1455 Norde Frogn , Ägare Geir Milne, Mo I Rana, Norge

Korthårig Normal Bästa tik 1, BIM
FI UCH NORD U(V)CH SE U(V)CH Keski-Maan Minya FI26444/16 Korthårig N ST M FÖDD 2016-03-29, E. FI VCH FI UCH Mikromanian Pilli Piipari , U. FI VCH SE U(V)CH FI UCH Keski-Maan Druda , Uppf Kuisman Inari & Kimmo, Finland , Ägare Inari Kuisma, 68600 Jakobstad, Finland,

Strävhårig Dvärg Bästa tik 2
Sweetax Another Alice In Wonderland SE55534/2017 Strävhårig D R M FÖDD 2017-10-08, E. SE U(V)CH DK U(V)CH IT CH Queenlord Sweet Prince Mathisen , U. SE U(V)CH DK U(V)CH Great By Lucky Créme Brulée , Uppf Söderberg Lotta, Löderup , Ägare Söderberg Charlotte, Löderup

Strävhårig Dvärg Bästa tik 1, BIR, BIS 1
SE JV-17 SE U(V)CH SE V-17 Sweetax Zsa Zsa Zupernova SE18113/2017 Strävhårig D ST M FÖDD 2017-02-18, E. C.I.B. PL CH Magik Rainbow Jigolo , U. Sweetax Queen Of Quickstep , Uppf Söderberg Lotta, Huskvarna , Ägare Söderberg Charlotte, Löderup

Strävhårig Dvärg Bästa tik 1, BIR, BIS 1
SE JV-17 SE U(V)CH SE V-17 Sweetax Zsa Zsa Zupernova SE18113/2017 Strävhårig D ST M FÖDD 2017-02-18, E. C.I.B. PL CH Magik Rainbow Jigolo , U. Sweetax Queen Of Quickstep , Uppf Söderberg Lotta, Huskvarna , Ägare Söderberg Charlotte, Löderup

Strävhårig Dvärg Bästa tik 1 och 2
SE JV-17 SE U(V)CH SE V-17 Sweetax Zsa Zsa Zupernova SE18113/2017 Strävhårig D ST M FÖDD 2017-02-18, E. C.I.B. PL CH Magik Rainbow Jigolo , U. Sweetax Queen Of Quickstep , Uppf Söderberg Lotta, Huskvarna , Ägare Söderberg Charlotte, Löderup

Sweetax Another Alice In Wonderland SE55534/2017 Strävhårig D R M FÖDD 2017-10-08, E. SE U(V)CH DK U(V)CH IT CH Queenlord Sweet Prince Mathisen , U. SE U(V)CH DK U(V)CH Great By Lucky Créme Brulée , Uppf Söderberg Lotta, Löderup , Ägare Söderberg Charlotte, Löderup

Strävhårig Dvärg BIR och BIM
SE JV-17 SE U(V)CH SE V-17 Sweetax Zsa Zsa Zupernova SE18113/2017 Strävhårig D ST M FÖDD 2017-02-18, E. C.I.B. PL CH Magik Rainbow Jigolo , U. Sweetax Queen Of Quickstep , Uppf Söderberg Lotta, Huskvarna , Ägare Söderberg Charlotte, Löderup

SE VCH Lilla Strävets Merak SE52203/2016 Strävhårig D VF M FÖDD 2016-09-13, E. FI&EE CH SE VCH C.I.B. C.I.E. SE U(V)CH NO UCH Aramis Dogabo , U. SE VCH SE U(V)CH SE VV-19 Viltgläntan’s Bäcky , Uppf Olofsson Liselotte, Åsele , Ägare Edström Carmita, Åsele 

Strävhårig Normal Bästa hane 1, BIR, BIS 3
FI U(V)CH SE U(V)CH Bellomis Shere Khan SE16961/2017 Strävhårig N VF M FÖDD 2017-01-25, E. SL CH EE CH SE UCH FI UCH C.I.B. & C.I.E. NORD V-11 Welmu Weli Xavier , U. SE VCH SE U(V)CH Bellomis Eye Catcher , Uppf Segersten Susanne, Fjärdhundra , Ägare Segersten Susanne, Fjärdhundra

Strävhårig Normal BIR och BIM
FI U(V)CH SE U(V)CH Bellomis Shere Khan SE16961/2017 Strävhårig N VF M FÖDD 2017-01-25, E. SL CH EE CH SE UCH FI UCH C.I.B. & C.I.E. NORD V-11 Welmu Weli Xavier , U. SE VCH SE U(V)CH Bellomis Eye Catcher , Uppf Segersten Susanne, Fjärdhundra , Ägare Segersten Susanne, Fjärdhundra

SE JV-18 Bellomis Varga SE14024/2018 Strävhårig N VF FÖDD 2018-01-10, E. SE VCH SE U(V)CH Toftekaeret’s Haakon , U. Bellomis Fillifjonkan , Uppf Segersten Susanne, Fjärdhundra , Ägare Segersten Susanne, Fjärdhundra

Strävhårig Normal Bästa tik 1 och 2
SE JV-18 Bellomis Varga SE14024/2018 Strävhårig N VF FÖDD 2018-01-10, E. SE VCH SE U(V)CH Toftekaeret’s Haakon , U. Bellomis Fillifjonkan , Uppf Segersten Susanne, Fjärdhundra , Ägare Segersten Susanne, Fjärdhundra

Senia Vom Eisenstein SE30365/2018 Strävhårig N BT M FÖDD 2017-12-24, E. HU CH Half Viva Moravia , U. Nonplusultra Vom Eisenstein , Uppf Z G Bölker & Joana Krietsch, Tyskland , Ägare Nordström André, Umeå

Tackar för rapporten från Marie-Louice Lundgren!

Rapport från Sörfors

Utställning i Sörfors 15JUn2019

Anita, Gun-Marie och Gunnar har arrangerat möjlighet till utställningsträning under försommaren i Sörfors, många har tagit möjligheten till att träna inför ÖNTKs Juni utställning på dessa träningskvällar.  Vi vill verkligen rekommendera att alla tar de möjligheter som erbjuds till att träna med er tax inför kommande utställningar. Den tax som aldrig fått träna att stå på bord, bli genomklämd av en främmande person inkl. tandvisning tycker kanske att det är obehagligt då hunden inte förstår vad som händer.  Med träning och förberedelse ökar möjligheten att taxen visar sig från sin bästa sida.  Träna inför utställning, det kommer både förare och hund att ha nytta av senare i ringen!

15Jun2019 var det så dags för Taxklubbsutställning i Sörfors/Umeå. 67Taxar var anmälda varav hela 33st Strävhåriga Normal! 

Domare Martin Johansson gjorde ett strålande jobb då han var snabb och effektiv, men samtidigt noga med varje hund och gav öppen kritik samt tips om handling av hunden. Det fanns även en träningsring så de som ville värma upp och träna lite innan entré i ringen hade den möjligheten. Det var en varm dag med tryckande värme och många uppskattade det stora tältet som var uppställt för de utställare som behövde skugga, samt ett riktigt stort domartält som svalkade våra duktiga ringsekreterare.

Fiket hade öppet för försäljning och Anna Nylander hade bakat helt fantastiska bakverk, riktiga konstverk med chokladtaxar!

Vi hade sju anmälda taxar från vår kennel så jag hann inte bevaka alla storlekar/hårlag, men här är en rapport för SN och BIS placeringarna:

Vinnare bland Strävhårig Normal Blev:  
BIR; N UCH S UCH S VCH Mossa S53754/2004, VetKL: Exc, VetKK: 1 CK,  BIR
BIM; Quickmatch Qaxiga Quattro SE30549/2017. B/J KL: Exc, CK, BhKL: 1, CERT, BIM  .

Quickmatch Qaxiga Quattro
SN BIR och BIM

Tikarna SN var hela 15st anmälda i jaktklassen!

Jaktklass tikar

Senia vom Eisenstein  vann denna klass med Exc,CK,och slutade som Bästa tik-4 med CERT. 

Ragnhild vom Eisenstein kom tvåa i jaktklass med Exc, och CK

Det var två kennlar som deltog i Uppfödarklass. Krutbrånetskennel och Quickmatchkennel- båda erhöll HP och Quickmatchkennel slutade som BIR/BIS Uppfödare.

I finalerna placerades taxarna så här:

Valp BIS 
1. LD Tavlefjärdens Jocke
2. SD Lilla Strävets Vega 

Veteran BIS 
1. SN Mossa
2. LK Tavlefjärdens Anna-Karenina
3. SD Viltgläntan ́s Bäcky

BIS 
1. LN Nallebackens Royal Rabalder
2.SD Ellenborgs Rumba
3.LD Tavlefjärdens Harald
4.SN Mossa 

Jaktklass hela gruppen

FOTO: Lo Samuelsson

Gunilla Fransson